Sůl a těhotenství

Rostoucí oblast ke hře/působení

Sůl a těhotenstvíSůl a těhotenství

Žádná solná omezení

Těhotenství je zajisté citlivý čas pro tělo, když je optimální výživa životně důležitá pro zajištění dobrého zdraví matky a dítěte. Během historie se doporučovalo těhotným ženám, aby snížily příjem soli, ale současná doporučení jsou proti slepému uplatňování diety s nízkým obsahem soli během těhotenství. V technickém bulletinu 179, vydaném v roce 1993 Americkou College of Obstetrics and Gynaecology stojí, "Neexistuje žádný klinický přínos v omezování sodíkového příjmu během těhotenství a naopak existuje tu možnost ublížení."

Pre-eklampsie

Pre-eklampsie je porucha, která se objevuje pouze během těhotenství a odráží se jak na matce tak na nenarozeném dítěti. Připadá na přinejmenším 5-8% všech těhotenství, je to rychle se vyvíjející stav specifikovaný vysokým krevním tlakem a přítomností proteinů v moči. Pre-eklampsie a další hypertenzní poruchy těhotenství jsou globálně vedoucí příčinou mateřských a dětských nemocí a úmrtí. Omezení soli v těhotenství může zhoršit pre-eklampsii zredukováním průtoku krve do ledvin a placenty. Při pre-eklampsii je nutné neomezené používání soli a zvýšená spotřeba vody, aby podpořily normální oběh krve a cirkulaci do placenty. Výzkum, na kterém pracuje německá organizace pro pre-eklampsii, Gestose Frauen, v současnosti prověřuje zda by bylo doplnění chloridu sodného, těm které trpí pre-eklampsií ku prospěchu a ačkoliv výzkumy jsou v počátečním stádiu, jejich první výsledky jsou pozitivní.

Otok

Mnohým těhotným ženám je také případně doporučováno přáteli a rodinou, aby omezily přísun soli kvůli předejití natékání nohou a kotníků. Toto není nejsoučasnější lékařské doporučení. Edém (nashromáždění tekutiny) v nohách se během těhotenství objevuje často. Je výsledkem zvýšení produkování estrogenu a většího objemu krve. Estrogen zvyšuje schopnost matky absorbovat vodu do pojivové tkáně, tudíž je zadržování tekutin přirozeně větší. Současně progesteron zvyšuje obsah sodíku v moči, takže sodíku se ztrácí během těhotenství více než kdy jindy. Proto navzdory přítomnosti otoků je u těhotných žen potřeba příjem sodíku neomezovat.

Závěr

Rada je jasná; omezování sodíku během těhotenství může způsobit problémy matce i dítěti, tím že naruší křehkou rovnováhu tekutin v těle.

paper5-cz[1].pdf